100 Milyon Sterlin Harcadılar! Kral III. Charles’ın Dillere Destan Taç Giyme Törenine Ait Şaşırtıcı Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybettikten sonra ‘Kral’ ünvanına sahip olan III. Charles’ın taç giyme töreni Cumartesi günü gerçekleşecek. Günlerce konuşulacak törene ait detaylara içeriğimizde yer verdik. 👇

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/alexalisitza…

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth hayatını kaybettikten sonra Charles fiilen kral olmuştu.

Kral III. Charles’ın taç giyme töreninin gerçekleşmesi için yas döneminin bitmesi beklendi ve şimdi, 6 Mayıs Cumartesi günü, Kral III. Charles İngiliz taç giyme töreninde taç giyecek.

Bütün dünyanın izleyeceği, 203 farklı ülkeden katılımcının davet edildiği ve 2 bin kişinin katılım saylayacağı törenin adım adım planan uzun bir süreci ve bu süreçlerin hepsinin sembolik isimleri var.

Ayin, tanıtma, yemin, kutsama, taç giyme ve kuşanma, tahta çıkma ve bağlılık bildirme isimli 5 bölümden oluşacak törenle alakalı haberler dünyanın her yerinden konuşulmaya başlandı.

Time’da yayınlanan bir habere göre; Charles, taç giyme töreninin süresini ve davet edilen kişi sayısını azaltmış olmasına rağmen büyük gösterinin maliyeti en az 100 milyon Sterlin, yani yaklaşık 2 milyar 436 milyon 937 bin 500 Türk Lirası olarak tahmin edilmekte.

İngilterede yüksek enflasyon ve işçi grevleri gibi sorunlar yaşanırken Charles’ın bu kadar ciddi bir maliyete sahip taç giyme töreni yapıyor olması büyük tepki çekiyor.

Törene Prens Harry ve Meghan Markle çiftinden ise sadece Prens Harry’nin katılacağı söylentiler arasında.

Prens Andrew’ün ise törene katılacağı ancak normalde taç giyme töreninde bir Dük’ten beklenen hiçbir görevi yerine getirmeyeceği söyleniyor.

Geleneksel olarak taç giyme törenlerinde varisin kral ya da kraliçenin önünde diz çökerek onlara sadakat yemini ettiği bir an vardır. Benzer bir uygulama geçmişte birçok Dük tarafından da yapılmıştı ancak Prens Andrew buna davet edilmeyecek.

Kral III. Charles’ın eşi Camilla, Charles’ın taç töreni davetiyesinde “Kraliçe Camilla” olarak adlandırılması dikkatleri çekti.

Son olarak, daha önce hiçbir ABD Başkanı’nın bir İngiliz hükümdarın taç giyme törenine katılmadığı gibi Joe Biden da geleneğe sadık kalarak Charles’ın taç giyme törenine katılmayacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir