Belgrad’da 9 Kişiyi Öldüren Çocuk Liste Hazırlamış

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da dün 13 yaşındaki bir çocuk, sekiz akranını ve bir güvenlik görevlisini öldürdü. Polis yaptığı araştırma sonucu, katliam yapan çocuğun ‘ölüm listesi’ oluşturduğunu tespit etti. 

Yasalar gereği ismi açıklanmayan çocuğun, saldırıyı bir ay önce planladığı ve hangi sınıflara gireceğini de belirlediği aktarıldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Vladislav Ribnikar İlkokulu’ndaki saldırıda altı öğrenci ve bir öğretmen de yaralanmıştı. Polis, çocuğun bu saldırıyı neden gerçekleştirdiğinin hala bilinmediğini söylüyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç dün televizyondan halka seslendi ve saldırıyı “Sırbistan’ın modern tarihindeki en zorlu gün” diye niteledi.

14 yaşından küçük olduğu için zanlının bu saldırıyla ilgili bir cezai sorumluluğu olmayacak. Çocuğun bir psikiyatri kliniğine gönderileceği belirtiliyor.

Vuçiç bu saldırıdan sonra cezai ehliyet yaşının 12’ye indirilebileceğini söyledi.

Saldırıda hayatını kaybeden çocukların çoğunun 13 ya da 14 yaşlarında olduğu açıklandı. Peki 13 yaşındaki bir çocuk silaha nasıl ulaştı?

Polise göre çocuk silahları babasının para kasasından aldı. Sırbistan’da 18 yaşından büyük olanlar tabanca, av tüfeği ve mermi satın alabiliyor.

Mevcut yasalara göre silah alabilmeniz için geçerli bir nedeninizin olması gerekiyor. Ayrıca bir sağlık raporu isteniyor. Silah ruhsatı çıkarıldıktan sonra doktor ruhsat sahibinin sağlığını izlemek ve bir değişiklik olursa rapor etmek zorunda.

2022’de Sırbistan hükümeti, silahların kayıt altına alınabilmesi için bir yasa çıkardı. Henüz bu yasanın nasıl bir etki yarattığıyla ilgili bir veri bulunmuyor.

Belgrad Güvenlik Politikaları Merkezi adlı sivil toplum kuruluşundan Predrag Petroviç, 2022’de BBC’ye yasada hala boşluklar bulunduğunu ve sağlık yetkilileriyle polisin yeterince iş birliği yapamadığını söylemişti.

1990’ların başında Yugoslavya’nın parçalanması ve yıllarca devam eden savaşların ardından milyonlarca küçük silah ve tonlarca merminin izi sürülemedi.

2018’de yayımlanan Küresel Küçük ve Hafif Silahlar Araştırması’na göre, Balkanlar’da vatandaşların elindeki küçük ve hafif silahların sayısı, polis ve askerin elindekilerden dokuz kat fazla.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir