Big Chefs Halka Arz Bilgileri ve Hisse Kodu: Big Chefs Kime Ait, Ne Zaman Kuruldu ve Ortakları Kimler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından halka arzı onaylanan Büyük Şefler Gıda Turizm Tekstil Danışmanlık Organizasyon Eğitim Sanayi ve Ticaret A.Ş borsa yatırımcılarının radarına takıldı. Ankara merkezli restoran zinciri Big Chefs’in sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemiyle gerçekleşecek halka arzı sonucunda şirketin halka açıklık oranı yüzde 42 olacak. Big Chefs halka arz büyüklüğü, pay miktarı ve halka arz detayları ise şirket tarafından yayınlandı. İşte, Big Chefs hakkında merak edilenler: BIGCH hisseleri hangi bankadan ve nasıl alınır? 

İşte detaylar

Big Chefs Kuruluş Süreci: Big Chefs Ne Zaman Kuruldu?

Big Chefs, 2007 yılında Gamze Cizreli tarafından Ankara’da kurulmuştur. Cizreli, 2 yıl sonra Saruhan Tan ile ortaklık yapmış ve Big Chefs’i İstanbul’da Nispetiye Caddesi’nin yanına taşımıştır. 

Kısa zamanda Türkiye’nin pek çok şehrinde açılan Big Chefs, günümüzde Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa’da 65’ten fazla şubesi ile faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin çeşitli illerinde toplam 51 şubesi olan restoranlar zincirinin 3000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. 

Big Chefs’in Avrupa’daki ilk şubesi Frankfurt’ta açılmış, Türkiye’deki en büyük şubesi ise Diyarbakır’dadır.

Big Chefs Yönetim Kurulu Üyeleri: Big Chefs Kimin?

Big Chefs’in kurucusu ve ortaklarından biri Gamze Cizreli’dir. Cizreli aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanıdır. Big Chefs Yönetim Kurulu Üyeleri:

 • Hatice Gamze Cizreli

 • Serkan Sadık Kızıl

 • Fethi Saruhan Tan

 • Selahattin Zoralioğlu

 • Barış Baygün

Big Chefs Ortaklık Yapısı: Sermaye Dağılımı

Büyük Şefler Gıda Turizm Tekstil Danışmanlık Organizasyon Eğitim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin üç ortağı bulunmaktadır. Big Chefs şirket ortakları:

 • Gamze Cizreli

 • Fethi Saruhan Tan 

 • LuxChefs’tir. 

Şirket paylarının yüzde 40,27’si LuxChefs, yüzde 30,20’si Fethi Saruhan Tan ve yüzde 29,53’ü şirketin kurucusu Gamze Cizreli’ye aittir.

Big Chefs Halka Arz Ne Zaman?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından geçtiğimiz günlerde halka arzı onaylanan Big Chefs halka arz tarihi  3-4-5 Mayıs 2023 olarak belirlendi. 

Büyük Şefler Gıda Turizm Tekstil Danışmanlık Organizasyon Eğitim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz talep toplama süresi 3 gün olacak. Talep toplama işlemi sabit fiyat yöntemi ile gerçekleştirilecek ve 5 Mayıs Cuma saat 17.00’de sona erecek.

Big Chefs Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Big Chefs hisseleri, 22,50 TL sabit fiyattan satışa sunulacak. Paylar, bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilecek.

Big Chefs Halka Arz Miktarı, Büyüklüğü Nedir?

Borsa yatırımcılarının dikkatini çeken Big Chefs halka arz büyüklüğü 830 Milyon TL olarak açıklandı. 

Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleşecek olan Big Chefs halka arzı için mevcut ortaklardan Luxchefs S.a.r.l’nin sahip olduğu 20.000.000 TL, Fethi Saruhan Tan’ın sahip olduğu 3.500.000 TL ve Gamze Hatice Cizreli’nin sahip olduğu 3.500.000 TL olmak üzere 34.000.000 TL nominal değerli B grubu payın halka arzı gerçekleştirilecek.

SPK tarafından onaylanan halka arzda Büyük Şefler Gıdı’nın halka arzında ek satışlar dahil toplam 37.000.000 lot pay dağıtılacak. Halka arzın sonunda dağıtılması planlanan paylarla şirketin halka açıklık oranı yüzde 42 olacak. 

Big Chefs halka arz talep toplamasında katılıma göre dağıtılacak pay miktarının (olası) ek satışlar dahil şu şekilde olması bekleniyor: 

 • 1.2 Milyon katılım ~ 26 Lot (585 TL)

 • 1.4 Milyon katılım ~ 22 Lot (495 TL)

 • 1.6 Milyon katılım ~ 19 Lot (428 TL)

 • 1.8 Milyon katılım ~ 17 Lot (383 TL)

 • 2 Milyon katılım ~ 16 Lot (360 TL)

Big Chefs Halka Arz Hangi Bankalar ve Aracı Kurumlardan İşlem Görecek? Big Chefs Hisse Kodu Nedir?

Big Chefs halka arzı, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Borsa yatırımcılarının halka arzını beklediği Big Chefs hisse kodu da belli oldu. Big Chefs payları ‘BIGCH’ kodu ile işlem görecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir