Bilge Yılmaz, Türkiye’nin Sürüklendiği Ödemeler Dengesi Krizinden Doğru Yönetimle Çıkacağını Savundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs seçimlerine geri sayım sürerken, Millet ittifakı ekonomi kurmayları seçim sonrasına yönelik çalışmalarını son hız sürdürüyor. İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Türkiye’nin enflasyonla mücadelesine değinerek, doğru ve öngörülebilir politikalarla ekonomide iyileşme sağlayacaklarını belirtti. Yılmaz, mevcut durumda Türkiye’nin ödemeler dengesi krizine doğru sürüklendiğine de değindi.

Yılmaz, Bloomberg yayınında seçimler ve Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Bloomberg International’da ‘Bloomberg Daybreak: Middle East’ (Gün Ortası: Ortadoğu) yayınına İstanbul’dan canlı bağlantıyla katılarak, Yousef Gamal El-Din ve Manus Cranny sorularını yanıtladı.

Yılmaz, ilk olarak para politikasını sonrasında maliye politikasını dengeye oturtacaklarını belirtirken, Türkiye’nin uzun süredir kötü yönetildiğini söyledi.

Merkez Bankası faiz oranlarının doğru bir şekilde kullanmadığını ve rasyonel politikaların terk edildiğini belirten Yılmaz, ‘öngörülebilir, şeffaf, rasyonel ve güvenilir’ bir para politikası uygulayacaklarını açıkladı. 

Yılmaz, Türkiye’nin geçmişte de başarılı politikalar uyguladığını söylerken, enflasyonla mücadelede tecrübeli ve liyakatli bir kadroyla Merkez Bankası’nı şekillendireceklerini açıkladı.

Bilge Yılmaz, Türkiye’nin ödemeler dengesi krizine doğru gittiğini söylerken, mevcut cari açığın, Merkez Bankası’nın son hızla rezervlerini satmasının sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

‘Türkiye’nin birkaç aylık rezervi kaldı’ diye konuşan, Yılmaz, seçimlerden sonrası için Türkiye’ye portföy yatırımlarının hızla geleceğini öngördü. 

Türkiye tarihindeki en büyük krizlerden olan, sonrasında IMF politikalarının doğru uygulanmasıyla, yetişmiş bürokratik kadrolarlar çıkılan 2001 krizini hatırlatan Yılmaz, ‘doğru kadroyla’ yeniden bunun başarabileceğini, kendisinin Türkiye’ye dönüş nedeninin de bu olduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir