ÇOCUK GELİŞİMCİ VE AİLE DANIŞMANI EDA ARICI ‘NIN BAŞARI HİKAYESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

ÇOCUĞA VERİLEBİLECEK EN GÜZEL ŞEY ZAMANDIR!

 

 

Eda Arıcı, 2014-2016 yılları arasında önlisans eğitimini İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi bölümünden mezun oldu. Sonrasında direk geçiş sınavı ile 2019-2021 yılları arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü’den onur diploması derecesi ile lisans eğitimini tamamladı. Kendisi şu anda İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimi sürdürmektedir. Profesyonel olarak kariyerine 2017 yılında Doğa Okulları’nda anaokulu alanında öğretmenlik yaparak başladı. Öğretmenlik yaptığı yıllarda kariyer planlamasında dil eğitimi ve kişisel gelişim eğitimleriyle devam etti.

 

English Time Language Schools&Overseas Education, Liderlik Yönetimi, Nıp Temel Eğitimi, Beden Dili ve Kişisel İmaj ve Verimli Çalışma ve Motivasyon‘la alakalı sertifikalarını tamamladı. Aynı zamanda KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerini de başarı ile tamamladı. Lisans eğitimi süresince işiyle alakalı birçok seminer ve sertifika programlarına katıldı. Çocukların gelişimsel süreciyle alakalı eğitim ve sağlık departmanlarında yer aldı. Anaokulunda normal gelişim gösteren ve kaynaştırma ile eğitimine devam eden çocuklarla, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde özel gereksinimi olan bireylerle, hastane ortamında ise çocuk servisinde yatan hasta çocuklarla ve onların aileleriyle danışmanlık süreci geçirdi.

 

Lisans eğitimi süresince Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri olan; İnsan Çiziminde Yaşa Göre Gelişim Ölçütleri ve Goodenough-Harris İnsan Resmi Çizme Testi, Gesell Gelişim Figürleri Testi, Cattell 2A-3A Zeka Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Frostig Görsel Algı Testi,AGTE Ankara Gelişim Envanteri, Peabody Resim Kelime Testi, D2 Dikkat Testi, Frankurter Dikkat Testi, Burdon Dikkat Testi eğitimini alarak süper vizyonunu tamamladı. Bunun yanı sıra Gelişimsel değerlendirme envanteri olarak Denver II sertifikasını da Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği’nden aldı.

 

 

Çocuklarla alakalı oyun, masal, müzik ve drama eğitimine de son derece önem veren Eda Arıcı çocukların kendilerini keşfetme süreci olarak erken çocukluk döneminde mutlaka bu bileşenlerle gelişiminin desteklenmesinden söz etti. Masal Masal İçinde eğitimini tamamlayarak masal anne sertifikasını edindi. Çocuklarda; Duygu Düzenleme Becerileri, Mizaç, Ebeveyn ve Çevre İlişkisi, Çocukta Dil Gelişimi eğitimlerine katılırken aynı zamanda Psikanalitik Psikoterapilere Giriş sertifikalarını tamamladı. Kendisinin Çocuk İstismarı ve İhmali İle Mücadele Derneği’nden İlk Müdahale Eğitimi ve Red Eğitici Eğitimi olarak çocukları korumaya yönelik çalışmaları da mevcut.

 

Bunun yanı sıra günümüzün problemi haline gelen uyaran eksikliğinin ve ekran mağduriyetinden söz ederek çocukların gelişimi açısından kırmızı alarm olduğunun altını çizdi. Çocuk ve Medya eğitiminin öneminde bahsederek hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğinden söz etti. Çocuk Gelişimci olarak hayatına devam ederken Aile Danışmanlığını almak için Uzman Klinik Psikolog Gökhan Çınar’dan Aile Danışmanlığı eğitimi ve süpervizyon sürecini tamamladı. Kendisi Çocuk Gelişimci ve Aile Danışmanı olmakla birlikte şu anda Başak Özel Eğitim Rehabilitasyon ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde kariyer hayatına devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir