Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tura Kalırsa Ne Olur?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak 4 adaydan biri yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa seçim ikinci tura kalacak ve vatandaşlar 28 Mayıs’ta bir kez daha sandığa gidecek. Peki seçimin ikinci tura kalması nasıl tehlikeleri de beraberinde getiriyor?

‘Neler olabilir insan tahayyül edemiyor?’

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre, Anayasa Hukuku Profesörü Şule Özsoy Boyunsuz seçimin ikinci tura kalması durumunda yaşanacaklar hakkında açıklamalarda bulundu.

“İktidar, devlet gücünü arkasına alarak koltuklarını korumaya çalışıyor. Dolasıyla bütün kamu kaynakları ve kamu otoritesi seçimleri kazanma amacı olarak kullanılıyor. Seçimin ikinci tura kalması durumunda 15 günlük süre içerisinde ne gibi baskılar yapılabilir, neler olabilir bunları insan tahayyül edemiyor.”

“Millet İttifakı Meclis çoğunluğunun 301’ini net bir biçimde alamazsa ikinci tura doğru seçmenlerin bir kısmında ‘topal ördek’ şeklinde fikir değiştirmeler oluşabilir.”

“Veya ilk turda gidip kendi partisi için oy verip o esnada da Cumhurbaşkanlığı için oy kullanan birtakım kesimler tekrar sadece cumhurbaşkanlığı oyu kullanmak için gitmek istemeyebilirler”

“Seçmen davranışını manipüle etmek için son derece kirli birtakım şeyler de olabilir.”

“Kemal Kılıçdaroğlu çok yakın veya birtakım şaibeler oluşursa eğer, İstanbul seçimlerinde de olduğu gibi, tam tersi öbür tarafta daha önceki seçim için oy kullanmaya gitmemiş olan seçmeni de oy kullanmaya motive de edebilir.”

“Bence Türkiye çok gergin 15 gün geçirir. Dolasıyla bu gerginliği hiç kimsenin yaşamak istediğini zannetmiyorum. O yüzden seçimin ilk turda bitmesi gerekir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir