El Nino Nedir, Ne Anlama Gelir? Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Dikkat Çeken ‘El Nino’ Uyarısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), hava durumu fenomenlerinden El Nino konusunda dikkat çeken uyarılarda bulundu. Küresel ısınma dolayısıyla mevsim geçişlerinde yaşanan farklılıklar gözlenmeye devam ederken, WMO’nun uyarısına göre önümüzdeki aylarda görülmemiş rekor sıcaklıklar kapımızı çalabilir. Peki El Nino nedir, ne demek? El Nino olunca ne olur?

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre El Nino’nun meydana gelmesi ile önümüzdeki aylarda görülmemiş rekor sıcaklıklar ile karşı karşıya kalabiliriz.

Etkisi altında olduğumuz hava fenomeni La Nina’nın etkisinin sona erdiği ve El Nino’nun gelmek üzere olduğu bildirildi. Etkisi altında olunduğu süreç içerisinde Güney’de normalden daha sıcak ve Kuzey’de normalden daha soğuk bir kış yaşanmasına sebep olan La Nina, şiddetli bir kasırga mevsimine yol açmıştı. Genel olarak beş aydan uzun süren La Nina’nın etkisini yavaş yavaş yitirdiği paylaşıldı.

WMO bugün yaptığı açıklamada, küresel hava sıcaklıklarını yükseltmesiyle dikkat çeken hava durumu fenomeni El Nino kapıyı çalmak üzere.

‘Bu, dünyanın birçok bölgesindeki hava durumu ve iklim modelleri üzerinde uzun süredir devam eden La Nina’nın tersi etkilere sahip olacak ve muhtemelen daha yüksek küresel sıcaklıkları tetikleyecektir.’

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, açıklamasında La Nina’nın ardından gelecek hava sıcaklıklarının son derece etkili olacağını ve rekor seviyelere ulaşacağını vurguladı.

‘Son üç yıldır soğutan bir La Nina’ya sahip olmamıza ve bunun küresel sıcaklık artışında geçici bir fren görevi görmesine rağmen, rekor düzeydeki en sıcak sekiz yılı daha yeni yaşadık. Bir El Nino’nun gelişimi, büyük olasılıkla küresel ısınmada yeni bir artışa yol açacak ve sıcaklık rekorları kırma olasılığını artıracak.’

El Nino Nedir?

El Nino hava durumu fenomeni olayı, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımların ve bunun sebep olduğu atmosferik olayların genel adı olarak tanımlanmaktadır. İspanyolca ‘oğlan çocuğu’ veya ‘velet’ ve ‘küçük kız’ gibi anlamlara gelen El Nino, hava durumunun afacan çocuğu olarak anlatılır. El Nino genel olarak Güney Amerika’nın batı kıyılarında şiddetli bir etki gösterir. 

El Nino ilk olarak 1923’te Sir Gilbert Thomas Walker tarafından tanımlanmıştır. El Nino’nun imzası, aylık ya da mevsimsel hava basıncı değişimleri olarak anılmaktadır.

El Nino Olunca Ne Olur?

El Nino hava durumu fenomeni genel anlamda rüzgarın zayıflaması, yönünün değişmesi dolayısıyla suyun akış yönünün değişmesini temel alır. Bu durum sonucunda meydana gelen basınç değişiklikleri büyük tayfunlar oluşmasına yol açar. 

Meteorolog Abraham Levy tarafından yapılan bir açıklamaya göre; sonbahar ve kış aylarında soğuk olan deniz suyunun ısınması ile hava sıcaklıkları da yükselir.

El Nino Ne Kadar Sürer?

Her üç ya da sekiz yılda bir meydana gelen El Nino, 8 ila 10 ay arası süren bir durumdur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir