Elon Musk’tan Sevindiren Hamle: Twitter API’leri Devlet Kurumları İçin Ücretsiz Olacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk tarafından ücretli abonelik ile erişilen Twitter API’leri artık devlet kurumları için ücretsiz olacak. Detaylar haberde.

Twitter, belli ücretler karşılığında erişime izin verdiği Twitter API hizmetlerini devlet kurumları için bedava hale getirdiğini açıkladı.

Ünlü sosyal medya, geçmişte sadece platformu için kullandığı Uygulama Programlama Arayüzü (API) hizmetlerini abonelik alan kullanıcıların kullanımına açmıştı. Şirket şimdi ise söz konusu arayüz kodlarının devlet kurumları için ücretsiz olacağını duyurdu.

Twitter hesabı bulunan devlet kurumları, ücretsiz olarak verilecek API’ler sayesinde vatandaşlara daha iyi hizmet verebilecekler.

Devlet birimleri, normal kullanıcılara ve şirketlere on binlerce TL karşılığında satılan API’leri herhangi bir ücret ödemeden kullanacak. Kurumlar, bu sayede resmi bilgilendirmeleri, hava durumu uyarılarını ve acil durum açıklamalarını herhangi bir aboneliğe gerek kalmadan yapabilecek.

Şirket tarafından yapılan açıklaya göre, ücretsiz API hizmetlerinden sadece ‘doğrulanmış’ hesabı olan devlet birimleri faydalanabilecek.

Twitter’ın yaptığı açıklamaya göre, devlet kurumlarının söz konusu hizmetleri ücretsiz kullanması için platform tarafından ‘doğrulanmış’ olması gerekiyor. Şirketin mevcut ayrımı nasıl yapacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Twitter’ın yeni kararı ABD merkezliler başta olmak üzere birçok devlet kurumunu sevindirecek gibi gözüküyor.

Ülkemizde pek tercih edilmese de, özellikle ABD merkezli devlet birimlerini genellikle sunduğu hizmetleri Twitter üzerinden vatandaşlara ulaştırıyor. Hava durumu bildirisinden, acil durum açıklamalarına kadar kullanılabilecek yeni API’lerin ülkemizde de tercih edilmesinin oldukça yararlı olacağını düşünüyoruz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitter başka hangi hizmetlerini ücretsiz hale getirmeli? Yorumlarda buluşalım…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir