Finans Sektöründe Kısa Sürede Parmak Isırtan Servetler Kazanmış Olan En Zengin 25 İş İnsanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finans dünyasının en zenginleri açıklandı! Ticaret, borç verme ve yatırım işleri tarihte de birçok insana servet kazandırmışken teknolojinin de gelişmesiyle durum farklı bir boyuta ulaşmış durumda. Bloomberg’in hazırladığı liste ise emekli olanları ve servetlerini miras olarak alanları dışarda bırakmış. Böylece dünyanın yeni finans zenginlerini daha net görebiliyoruz. O zaman buyurun içeriğimize geçelim! 👇

Kaynak: https://www.bloomberg.com/features/20…

Geçmişten günümüze borç verme, ticaret ve yatırım işleri parmak ısırtan zenginliklerin önünü açıyor.

En çok serveti risk alanların ve yenilikçilerin elde ettiği bu finans dünyasında ise bireysel varlıklarıyla günümüzün en zenginleri belirlendi. Bloomberg Markets’ın hazırladığı 25 kişilik listede kimler ilk üçe girmiş gelin bir bakalım! 👇

25. Collison Kardeşler / Stripe

Servet: 5.1 milyar dolar (99.2 milyar TL)

Sektör: Finans teknolojisi

Patrick ve John Collison kardeşlerin beraber kurdukları şirket mobil ödeme sistemlerinde uzmanlaşıyor. Twitter’dan Spotify’a çeşitli büyük şirketlerin de kullandığı Stripe, 135’ten fazla para birimini ve ödeme yöntemini desteklemekte. Kısa sürede iyi bir servet elde eden bu gençlerin geleceği de epey parlak…

24. André Esteves / Banco BTG Pactual SA

Servet: 5.2 milyar dolar (101.1 milyar TL)

Sektör: Bankacılık

Latin Amerika’nın en büyük yatırım bankası olan Pactual’ın yönetim kurulu başkanı ve hakim hissedarı Esteves, şirket bünyesine daha üniversite öğrencisiyken katılmıştı. Yetenekleri ve özverisi onu şu an olduğu konuma taşıdı.

23. Marc Rowan / Apollo Global Management Inc.

Servet: 5.6 milyar dolar (108.9 milyar TL)

Sektör: Özel sermaye

Marc Rowan, CEO’su olduğu Apollo’nun aynı zamanda kurucu ortaklarından biri. Şirketin yönetiminde ise 548 milyar dolar değerinde varlık olduğu biliniyor. Kariyerine yatırım bankacısı olarak başlayan Rowan, şimdilerde emlak sektörüne yaptığı yatırımlarla da biliniyor.

22. Andreas Halvorsen / Viking Global Investors

Servet: 5.6 milyar dolar (108.9 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları (hedge fon)

62 yaşındaki Halvorsen, Viking’in kurucu ortağı ve CEO’su. Kamu ve özel sektöre yatırımlar yapan şirketin 37 milyar dolar değerinde varlığı olduğu biliniyor.

21. John Grayken / Lone Star Funds

Servet: 5.8 milyar dolar (112.8 milyar TL)

Sektör: Özel sermaye

Kariyerine emlak sektöründe başlayan Grayken, şimdi 66 yaşında ve Lone Star’ın kurucusu. 1995’ten bu yana değerini 86 milyar dolara çıkaran Lone Star; sorunlu krediler, gayrimenkul ve finansal hizmetler gibi alanlarda yatırım yapıyor.

20. David Siegel / Two Sigma Investments

Servet: 5.8 milyar dolar (112.8 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları ve ticaret

David Siegel’ın kurucu ortağı olduğu şirket, serbest yatırım fonlarının yanı sıra risk sermayesi ve özel sermaye piyasalarında da etkin.

19. John Overdeck / Two Sigma Investments

overdeck.org

Servet: 5.8 milyar dolar (112.8 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları ve ticaret

John Overdeck, şirketin diğer kurucu ortağı ve 53 yaşında. İkili, şirketi 2001 yılında kurmuş ve günümüze kadar başarıyla yönetmiş durumda.

18. Chase Coleman / Tiger Global Management

Servet: 6 milyar dolar (116.7 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

Tiger Global; yazılım, finans teknolojisi ve tüketici alanlarında yatırım yapan bir firma ve 2001 yılında Chase Coleman tarafından kuruldu. Zamanında Facebook ve Spotify gibi firmalara da yatırımda bulunmuş olan şirket, şu an varlıklarını girişim sermayesi fonlarıyla besliyor.

17. Guillaume Pousaz / Checkout.com

Servet: 6.3 milyar dolar (122.5 milyar TL)

Sektör: Finans teknolojisi

Şu an 41 yaşında olan Pousaz, şirketini ilk olarak 2009 yılında Opus Payments adıyla kurmuştu. Checkout, ödeme süreçlerini yöneten bir şirket olarak 150’den fazla para birimini destekliyor.

16. Chris Hohn / TCI Fund Management

Servet: 6.3 milyar dolar (122.5 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

2019 yılında en iyi performans gösteren yatırım şirketi olarak nitelendirilen TCI’In CEO’su Chris Hohn, şirketi 2003 yılında kurdu. Kendisi bundan önce de serbest yatırım fonu yöneticisi olarak çalışmıştı.

15. Todd Boehly / Eldridge

Servet: 6.4 milyar dolar (124.4 milyar TL)

Sektör: Sigortacılık, varlık yönetimi

Eldridge’in kurucu ortağı ve CEO’su Todd Boehly, başarılı şirketinin yanı sıra sahip olduğu futbol kulüpleri ve basketbol takımlarıyla da tanınıyor.

14. Alex Gerko / XTX Markets

Servet: 6.4 milyar dolar (124.4 milyar TL)

Sektör: Ticaret

Algoritmik döviz alım satım işlemleri ile uğraşan firma, çeşitli finans piyasalarında oldukça etkin. Alex Gerko ise şirketi kurmadan önce piyasa yapıcılığında uzmanlaşmış deneyimli bir isim.

13. Tony Ressler / Ares Management Corp.

Servet: 6.7 milyar dolar (130.3 milyar TL)

Sektör: Özel sermaye

Tony Ressler’in kurucularından olduğu Ares şirketinin yönetiminde 352 milyar dolar bulunuyor ve şirket bünyesinde  2 bin 500’den fazla çalışan istihdam ediliyor. Ayırca Ressler NBA’in Atlanta Hawks takımının da sahiplerinden.

12. Josh Harris / 26North Partners

Servet: 7.3 milyar dolar (141.9 milyar TL)

Sektör: Özel sermaye

Apollo Global Management firmasından 2021 yılında ayrılan Harris, 26North şirketini kurarak taze bir başlangıç yapmıştı. Şirketin yönetiminde şu an 10 milyar dolar değerinde varlık bulunurken firma genelde kredi, sigorta ve özel sermaye alanlarına odaklanıyor.

11. Mat Ishbia / United Wholesale Mortgage

Servet: 7.6 milyar dolar (147.8 milyar TL)

Sektör: İpotek (mortgage)

Mat Ishbia, ABD ipotek piyasasında önemli bir yeri olan United Wholesale şirketinin CEO’su. Şirket, borç sigortaları ve belgeleme hizmetleri veriyor.

10. Tom Gorres / Platinum Equity

Servet: 8.2 milyar dolar (159.4 milyar TL)

Sektör: Özel sermaye

Tom Gorres’in kurucusu ve CEO’su olduğu Platinum Equity, şu an 36 milyar dolar değerinde varlığı yöneten küresel bir firma.

9. Qi Shi / East Money Information Co.

Servet: 8.8 milyar dolar (171.1 milyar TL)

Sektör: Finansal hizmetler

Qi Shi, East Money Information şirketinin kurucusu ve CEO’su. Firma, çevrimiçi broker hizmetleri verdiği gibi müşterilerine finansal bilgi de sağlıyor. Bir röportajında Qi, içe dönük bir insan olduğu için çevrimiçi çalışan bir şirket kurduğunu söylemişti.

8. Stan Druckenmiller / Duquesne Family Office

Servet: 9.9 milyar dolar (192.5 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

Druckenmiller, yönetim kurulu başkanı olduğu Duquesne Family Office şirketine geçmeden önce Geroge Soros gibi ünlü milyarderlerle beraber çalışmıştı.

7. Michael Platt / BlueCrest Capital Management

Servet. 11.4 milyar dolar (221.7 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

Kariyerine JPMorgan şirketinde başlayan Michael Platt, kurucu ortağı olduğu BlueCrest ile beraber servetine servet kattı. Birçok varlık sınıfına odaklanan yatırım firması geçen yıl yüzde 153 oranında bir gelir elde edince Platt, varlığına 3 milyar dolar daha eklemiş oldu.

6. Robert Smith /Vista Equity Partners

Servet: 12 milyar dolar (233.4 milyar TL)

Sektör: Özel sermaye

Smith, 2000 yılında Vista Equity’yi kurmadan önce Goldman Sachs şirketinde çalışıyordu. Şu an yönetimi altında 95 milyar dolarlık varlık bulunduran Vista Equity, sektörün ileri gelenlerinden biri.

5. Uday Kotak / Kotak Mahindra Bank Ltd.

Servet: 13 milyar dolar (252.8 milyar TL)

Sektör: Bankacılık

Pamuk ticaretiyle uğraşan bir ailenin oğlu olan Kotak, şirketini daha 26 yaşındayken ailesi ve arkadaşlarından borç para alarak kurmuştu. Şirket şimdi bankacılık sektöründe Hindistan’ın ileri gelen firmalarından biri.

4. Dan Gilbert / Rocket Cos.

Servet: 19.4 milyar dolar (377.3 milyar TL)

Sektör: İpotek

Dan Gilbert, Rocket’in kurucularından biri ve aynı zamanda NBA’in Cleveland Cavaliers takımının da sahibi. 2022 yılında 133 milyar dolarlık konut kredisi işlemi gerçekleştiren şirket ise çevrim içi konut kredisi temininde ABD’nin öncü firmalarından.

3. Changpeng Zhao / Binance

Servet: 28.2 milyar dolar (548.5 milyar TL)

Sektör: Kripto

Dünyanın en büyük kripto alım satım platformu olan Binance’in CEO’su Zhao, listemizin en zengin üçüncü insanı. Çin’de doğmuş ve Kanada’da yetişmiş olan Zhao, Binance’i kurmadan önce de borsa alanında uzmanlaşmıştı. Binance’in ise son verilere göre 120 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

2. Jeff Yass / Susquehanna International Group (SIG)

Servet: 33.1 milyar dolar (643.8 milyar TL)

Sektör: Ticaret

Şirketin kurucusu olan Jeff Yass, SIG firmasını dünyanın ileri gelen özsermayeli ticaret şirketlerinden biri haline getirdi. Özellikle türev ürünlere odaklanan şirket, başka birçok varlık sınıfında da aktif. Tabii bu başarılar Jeff Yass’ı da finans zenginleri arasında ikinci sıraya oturtuyor.

1. Ken Griffin / Citadel

Servet: 35 milyar dolar (680.7 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları ve ticaret

Citadel’in kurucusu ve CEO’su olan Ken Griffin, listemizin en zengin insanı unvanını kapmış durumda. Şirketin yönetiminde 59 milyar dolar kadar hisse bulunduğu gibi bunlar arasında türlü varlık sınıfı bulunuyor. Ayrıca 2022 yılında ana merkezini Miami’ye taşıyan şirketin sahibi Griffin, şu an Florida’nın da en zengin insanı.

Peki bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarını bekliyorum! 👇

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir