JPMorgan’dan Dolar/TL İçin İki Tahmin: Dolar 30 Lira Olur mu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JPMorgan, seçimler sonrası ortodoks politikalara dönerek güçlü bağlılık gösterilmesi halinde MSCI Türkiye Endeksi’nin dolar bazında yüksek getiri sağlayacağını tahmin etti. Bu senaryoların kurlara etkisi de incelenirken, iki senaryoda dolar/TL tahmini dikkat çekti.

JPMorgan ekonomistlerinin hazırladığı “CEEMEA Strateji Raporu”ndaki değerlendirmede, hem hisse hem de TL tahmini yapıldı.

JPMorgan’ın ekonomistleri 14 Mayıs’ta yapılacak olan ve ilk turda sonuçlanmaması halinde 28 Mayıs’ta ikinci turu yapılacak Cumhurbaşkanı seçimleri sonrası Türkiye’de izlenecek politikalara ilişkin 2 senaryo ortaya koydu.

Ekonomistler, Türkiye’nin ortodoks politikalara güçlü bağlılık gösterdiği ilk senaryoda ABD doları cinsinden MSCI Türkiye endeksinin yüzde 74 getiri üreteceğini öngördüler.

Ancak ‘ortodoks politikalara ılımlı dönüş’ öngören senaryoda ise MSCI Türkiye endeksine yüzde 29 düşüş olacağını tahmin ettiler.

Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) ve Gelişmekte olan Piyasalar (EM) hisse senedi dağılımında Türkiye için Nötr olmaya devam ettiklerini de ifade eden JPMorgan, yükseliş bekleyen yatırımcıların bankalar ve Koç Holding gibi farklı sektörlerde faaliyeti bulunan holdingleri tercih edebileceklerini belirtti.

JP Morgan raporunda dolar/TL tahminleri de iki senaryo dahilinde görüldü.

JP Morgan raporunda, ortodoks politikalara güçlü bağlılık gösterilmesi halinde Türk hisse senetlerinin hali hazırda 4,5 olan FK oranın 9,2’ye çıkacağını öngörürken, 19,4 TL olan kurun 25 TL’ye, Dolar bazında 249,765 puan olan MSCI Türkiye Endeksi’nin 435,180 puana çıkacağını tahmin etti.

JP Morgan, ortodoks politikalara ılımlı dönüş durumunda FK oranının 4,5’te kalacağını, kurun 30,0 TL olacağını ve MSCI Türkiye Endeksi’nin 178,008 puana gerileyeceğini öngördü.

Uzmanlar da sosyal medyada JPMorgan’ın tahminlerini paylaştı.

Seçim sonrasında yönelik beklentiler yorumlanırken,

Yönlendirici bulanlar da oldu.

Gerçekçi bulmayanlar da görüldü.

Dolar/TL için 25 ve 30 seviyeleri konuşuldu.

sizin seçim sonrası dolar/TL tahmininiz ne olur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir