Kehanet Gibi Kapaklarıyla Tanınan The Economist’ten ‘Erdoğan Gitmeli’ Yazılı Kapak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Britanya merkezli dünyaca ünlü The Economist, 6 Mayıs sayısının kapağına ülkemizde yapılacak olan 14 Mayıs seçimlerini taşıdı. 6-12 Mayıs tarihlerinde çıkartılacak olan derginin kapağında “2023’ün en önemli seçimi’ ibaresi kullanıldı. Detaylar içerikte…👇

Önemli not: İnternet sitesinde yer alan haberin bazı satır başlarının önemli kısımlarını sizlere olduğu gibi aktardık. Haberi detaylıca buradan inceleyebilirsiniz.  

Her yıl hazırladığı birbirinden sansasyonel kapaklarla gündem olan The Economist, 6 Mayıs sayısının kapağında 14 Mayıs seçimlerine yer verdi.

6-12 Mayıs tarihlerinde çıkartılacak olan derginin kapağında “2023’ün en önemli seçimi’ ibaresi kullanıldı.

“Türkiye ve demokrasinin geleceği”

Kapak tasarımında ise ‘Demokrasiyi kurtarın’, ‘Erdoğan gitmeli’ ve ‘Oy verin’ çıkartmalarına yer verildi.

Ayrıca derginin internet sitesinde yer alan haberde ‘Türkiye diktatörünü gönderirse, tüm dünyadaki demokratlar yüreklenir’ başlığına yer verildi.

İnternet sitesinde yer alan haberin bazı satır başlarını gelin sizlere olduğu gibi aktaralım: 

“20 yıldır giderek otokratikleşen yönetiminin ardından Recep Tayyip Erdoğan seçmenler tarafından ‘tahliye edilme’ riskiyle karşı karşıya”

“Seçim bıçak sırtında. Anketlerin çoğu sayın Erdoğan’ı küçük bir farkla geride gösteriyor.”

“Eğer kaybederse, bu küresel sonuçları olan çarpıcı bir siyasi geri dönüş olacaktır.

Türk halkı daha özgür, daha az korkulu ve zamanla daha müreffeh olacaktır. Yeni bir hükümet Batı ile yıpranmış ilişkileri onaracaktır.”

“En önemlisi, Macaristan’dan Hindistan’a diktatör yönetimlerin yükselişte olduğu böyle bir dönemde, sayın Erdoğan’ın barışçıl bir şekilde görevden uzaklaştırılması, her yerdeki demokratlara diktatörlerin yenilebileceğini gösterecektir.”

“Dünyanın her yerindeki otokratlar gibi Erdoğan da ‘kötü’ politikaları sınırlayan ve düzelten kurumları sistematik olarak zayıflatarak iktidarını pekiştirdi.”

“Detaylı bir hükümet planına sahip altı partiden oluşan muhalefet kanadı Millet İttifakı bu kurumları yeniden kurmayı vaat ediyor.”

“Seçmenler soğan fiyatlarının iki yıl içinde on kat artmasından şikayetçi.”

“Muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığını kazanırsa, merkez bankasının bağımsızlığını yeniden tesis etme ve enflasyonu tek haneli rakamlara indirme sözü verdi.”

“Eğer şanslıysa bu, yabancı yatırımdaki çöküşü de tersine çevirecektir. Ancak düzeltilmesi gereken sadece ekonomi değil. Demokrasi de yaşam destek ünitesine bağlı.”

“Sayın Kılıçdaroğlu bunu tersine çevirmeyi vaat ediyor.”

“Türkiye’nin siyasi tutukluları arasında, ülkenin üçüncü büyük partisi olan ve yasaklanmakla tehdit edilen ana muhalefet Kürt partisinin lideri de bulunuyor.”

“İstanbul’un (muhalif) belediye başkanı hapis ve siyaset yasağıyla karşı karşıya. Hükümetin eski ağır topları cumhurbaşkanını eleştirmekten korkuyor, fısıltıyla konuşmadan önce isimlerinin gizli tutulmasını talep ediyorlar.”

“Tüm bunlar Erdoğan’ın yeniden seçilmesi halinde daha da kötüleşecek, kaybetmesi halinde ise hızla düzelecek.”

“Muhalefetin zaferi Türkiye’nin komşuları için de iyi olacak ve Batı için büyük bir jeopolitik önem arz edecektir.”

“Türkiye bugünlerde Avrupa’nın geri kalanından neredeyse tamamen kopmuş durumda, ancak hala AB’ye katılmaya aday. 

Bu hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir ama Cumhurbaşkanı olursa Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına uyma ve sayın Erdoğan’ın siyasi tutuklularını serbest bırakmaya başlama sözü verdi.

Avrupa buna, uzun süredir askıya alınmış olan Türklere yönelik vize programını yeniden canlandırarak, Türkiye’nin AB’nin tek pazarına erişimini geliştirerek ve dış politikada daha yakın işbirliği yaparak karşılık vermelidir.”

“Tüm bunlardan daha da önemlisi, muhalefetin kazanacağı bir zaferin (dünyanın) her yerindeki demokratlara göndereceği mesajdır.”

“Eğer Sayın Erdoğan kaybederse, bu demokrasideki erozyonun tersine çevrilebileceğini gösterecek ve bunun nasıl yapılabileceğini ortaya koyacaktır.”

“Demokratik muhalefet partileri tehlikenin farkına varmalı ve çok geç olmadan birleşmelidir.”

“Hindistan’da parçalanmış bir muhalefet, güçlü bir başbakan olan Narendra Modi’nin oyların yüzde 37’sini alarak iktidara gelmesini sağladı. Şimdi ana muhalefet lideri hapisle karşı karşıya.”

“Polonya’da durum daha az vahim ancak orada da muhalefet popülist iktidar partisine karşı seçim üstüne seçim kaybetti. 

Türk muhalefeti Millet İttifakı bundan çok daha iyisini yaptı bile.”

“Eğer (Kılıçdaroğlu) kazanırsa; bu, Türkiye, Avrupa ve gerçek demokrasi için verilen küresel mücadele için büyük bir an olacaktır. Sayın Erdoğan görevdeki ilk yıllarında bazı iyi şeyler yaptı ancak aşırı gücün istikrarlı bir şekilde birikmesi, eğilimi olduğu gibi, muhakemesini ve ahlaki duygusunu gölgeledi.”

Ayrıca dünyaca ünlü dergi, ‘Kemal Kılıçdaroğlu’nu Türkiye’nin bir sonraki cumhurbaşkanı olarak içtenlikle destekliyoruz’ ifadelerine de yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir