Kılıçdaroğlu Aylar Önce Uyarmıştı: Borsa İsyanı Sosyal Medyayı Sararken AKP’li Eski Vekil İsyan Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da son dönemde görülen düşüşler ve oynaklık küçük yatırımcıyı isyan ettiren boyuta ulaşırken, büyük olduğu düşünülen yatırımcılar da isyan boyutuna ulaştı. Borsa İstanbul’da 2022 yılında enflasyonun yanı sıra BİST 100 endeksindeki yükselişler ve hisse bazında görülen hareketlerle yatırımcı sayısı görülmemiş boyutta artmıştı. Seçimlere kadar sürmesi beklenen yükselişlerin 2023 yılı itibarıyla görülmemesi ve seçimlere günlere kala artan oynaklıktaki dalga boylarının bir de negatif görünümde olmasıyla isyanlar yükselmeye başladı.

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 2018 yılı Şubat ayında 1 milyona ulaşırken, günümüz itibarıyla (2023 Nisan) 4 milyon 758 bin 370 oldu.

Pandemi sürecinde artışa geçen yerli yatırımcılar, 2022 yılında hızlanan enflasyonla diğer yatırım araçlarındaki getirilerin gerek sınırlandırılması gerek de pahalı hale gelmesiyle Borsa İstanbul’a akın etmişti. Bu akının hisselerde yükselişleri de desteklemesi girişleri ve iştahı artırmıştı. Seçimlere kadar yükselişin sürmesi beklenen BİST 100 endeksinde 2023 yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 20’yi aşmış durumda. Bu da isyanı beraberinde getirdi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, o günlerde dolar/TL’de 2021 benzeri bir yapının Borsa’da olduğuna dair paylaşımlar yaptı.

Akabinde de küçük yatırımcıları uyardı. Sonrasında da SPK’ya tabiri caizse “parmak salladı” ve gözüm üstünüzde dedi.

Yeniden yükseliş başladı her şey duruldu denilirken, 2023 yılının başında yeniden düşüşler görüldü.

Teknik, düzeltme, trend, buradan döner denilirken, 6 Şubat 2023 sabahına büyük bir felaketle uyandık. Böyle günde Borsa açılmaz denilirken, bir baktık ki işlemler sürecek. Düşüşler, kesiciler, çimento hisseleri, insanlık demeye kalmadı, ertesi gün de işlemler sürdü.

23 Eylül 2021 itibarıyla başlayan faiz indirimlerinin tetiklediği döviz kurları akabinde de enflasyondaki yükselişle, o gün 1.400 seviyelerinde olan Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, kurların zirveyi görmesiyle 17 Aralık 2021’de 2.400’ün üzerinden dolarla birlikte gerileyerek 4 ay sonra aynı seviyelere gelmişti. Ancak 2022 Temmuz itibarıyla başlayan tırmanış, eylüldeki olaylara kadar 3.700’ün üzerine çıkmıştı.

2 hafta içinde yeniden 3 binli seviyelere dönen endeks, 2022 yılını öyle bir zirvede kapadı ki bir daha oraları görmek pek çok insana nasip olmayacaktı. 5 bin 562 puandan yılı tamamlayan BİST 100 endeksi 3 Ocak 2023’te 5 bin 704 ile tarihi Everest zirvesini görürken, bugün (4 Mayıs 2023) günü 4 bin 374 puandan tamamladı. 2022 yılında yaklaşık yüzde 200 yükselen endeks, geçen yılın ilk 4 ayında yüzde 30 yükselirken, bu yıl aynı dönemde yüzde 20 geriledi.

Dolar bazında bakıldığında 2018 yılındaki kur ataklarıyla görülen düşüş trendinin ortalarında olsa da düşüş trendi açıkça görülüyor.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Bilge Yılmaz da buna değinerek bugün “Borsadasoygunvar” şeklinde gündem olan Borsa’daki düşüşler için bir paylaşım yaptı.

Yılmaz, paylaşımına, ‘Kaybedecek bir günümüz bile yok. Gelin bu işi 1. turda bitirelim ve ülkemizi hızla ayağa kaldıralım. #HaydiTürkiye 14 Mayıs’tan sonra;

– Doğru, tutarlı ve şeffaf politikalarımızla yerli ve yabancı yatırımcılar nezdinde güveni hızla tesis edeceğiz.

– Küçük yatırımcılarımızın mağdur olmasına izin vermeyeceğiz.

– Borsamızı da ekonomimizi de hızla hak ettiği seviyelere çıkartacağız’ şeklinde de devam etti.

En dikkat çeken Borsa paylaşımı ise özellikle düşüşlerde isyan bayrağını açan Metin Külünk yaptı. Borsa’daki düşüşü bağımsızlık mücadelesi olarak değerlendiren iktidar partisi eski vekili Külünk, Borsa’nın gerekirse seçime kadar kapatılmasını istedi.

Metin Külünk’ saldırı olduğunu belirttiği Borsa’da hesap oranlarında yabancı yatırımcıların durumu bu şekilde görünüyordu. 2012-2020 aralığında yüzde 61 ila 66 aralığında olan yabancı payı 2020’de düşüşe geçmiş, 2023 itibarıyla yüzde 29 seviyelerindeydi.

Kısaca Borsa’da güç yerlilerin elindeydi. Diğer yandan Borsa İstanbul’da uzun yıllardır hesaplar, yatırımcılar, kurumlar ve işlem yapan çalışanlar ya da sistemler, Türkiye’deki en kurumsal, güvenlikli kayıtlara sahiptir. Yani kimin ne işlem yaptığı gerek yatırım kurumları, gerek Borsa İstanbul yönetimi, gerek de SPK tarafından zaten bilinir.

Bir de özellikle deprem felaketlerinin ardından TVF’nin kamu bankaları aracılığıyla Borsa’da destek görevi gördüğü bilinirken, hisse alım-satım görünümünün paylaşımında bugünkü gibi oynaklık yaratan hareketlerde kamu kurumlarının net satıcı konumda olması da dikkat çekiyordu.

Külünk’ün paylaşımına sosyal medyada çok destek gelirken, birçok yeni yatırımcının ‘işin içinde bir şey var’ minvalindeki düşüncesi de bu şekilde yetkili biri tarafından dile getirilmiş olarak görüldü.

Bir de piyasaların içinde aktif bulunanların da yorum yaptığı görüldü.

Sosyal medyada finans alanın yazdıklarıyla çok takipçi sahibi hesaplar,

Piyasalara hakim isimlerin de Borsa paylaşımı dikkatini çekmişti.

Sizin Borsa’da yatırımlarınız duruyor mu?

Yoksa nakde geçeli çok oldu mu? Yorumlarda buluşalım.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir