Mahremiyetin Sonuna mı Geldik? Yapay Zeka Aracılığıyla İnsanların Düşünceleri Okunabilecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Texas Austin Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir kişinin beyin aktivitesini basit, okunabilir bir dile çevirebilen, yapay zeka sistemini başarıyla oluşturdular. Haberi detayları için buyurun…👇

Kaynak: https://nypost.com/2023/05/02/ais-nex…

Yapay zeka ile ilgili tartışmalar sürerken, gelişmeler hız kesmeden devam ediyor.

Texas Austin Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kişinin beyin aktivitesini basit, okunabilir bir dile çevirebilen, yapay zeka sistemini başarıyla oluşturdular.

Anlamsal kod çözücü olarak bilinen yüksek teknoloji ürünü cihaz, ChatGPT ve Google’ın Bard’ı tarafından uygulanan benzer teknolojiyi kullanıyor.

Araştırma ekibinin lideri Alex Huth: “Modelin, uzun süreli karmaşık fikirleri sürekli deşifre etmesini sağlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Uzun süren bir süreçten sonra bir kişinin düşüncelerini yazıya dökmek için kod çözücüyle birlikte bir Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme(fMRI) tarayıcı kullanılıyor.

Denek olan kişiye tarayıcının içindeyken, podcast dinlemesi talimatı veriliyor. Ayrıca sessiz video klipler de gösteriliyor.

Deney sonucunda yapay zeka, kelimesi kelimesine bir çeviri geliştiremiyor, ancak araştırmacılar onu, kusurlu da olsa söylenen veya düşünülen şeyin özünü yakalamak için tasarladı.

Metnin neredeyse yarısı, kişinin düşüncelerine yakındı. “Örneğin, deneylerde, bir konuşmacıyı dinleyen bir katılımcının ‘Henüz ehliyetim yok’ diye düşünmesi, ‘Henüz araba kullanmayı öğrenmeye başlamadı’ şeklinde tercüme edildi.”

Araştırmacılar, teknolojinin felçli insanlar gibi konuşamayan zihinsel olarak bilinçli bireyler için kullanılmasını amaçlıyor olsalar da, bu yapay zeka yanlış ellere geçerse neler olabileceğinin farkındalar.

Araştırmacı Jerry Tang: “Kötü amaçlar için kullanılabileceğine dair endişeleri çok ciddiye alıyoruz ve bundan kaçınmak için çalıştık. İnsanların bu tür teknolojileri yalnızca istedikleri zaman kullandıklarından ve bunun onlara yardımcı olduğundan emin olmak istiyoruz.”

‘Şu anda kod çözücünün kötü niyetli kullanımı neredeyse imkansız. Bir kişinin MRI tarayıcıda 15 saate yakın beklemesi ve dinlediği hikayeye tamamen odaklanması gerekiyor.’

“Teknoloji henüz geliştirilmemişken, insanları ve mahremiyetlerini koruyan politikalar çıkarmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu cihazların ne için kullanılabileceğini düzenlemek de çok önemli.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir