Milli Muharip Uçağı’nın Kokpit Kapağının Paspas Sapıyla Durdurulduğu İddiası Yanlış Çıktı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs’ta “İstikbalin Yüzyıl Tanıtım Programı”na katıldı. Erdoğan, Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında geliştirilen ve “KAAN” ismi verilen savaş uçağını tanıttı. Ancak tören sonrası kokpit kapağını tutan kırmızı demir çubuk paspas zannedilince yanlış haberler yayılmaya başladı.

Kaynak: https://teyit.org/analiz/milli-muhari…

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde (TUSAŞ) 1 Mayıs günü “İstikbalin Yüzyıl Tanıtım Programı” gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında geliştirilen ve “KAAN” ismi verilen savaş uçağını tanıttı.

Erdoğan’ın tören sonrası aracın kokpitine oturduğu esnada çekilen fotoğraftaki çubuk dikkat çekti.

Fotoğrafta kokpit kapağını tutan kırmızı demir çubuğun paspas sapı olduğu iddia edildi.

Teyit.org’un incelemelerine göre paspas sapı olduğu iddia edilen kırmızı demirin havacılıkta yaygın olarak kullanılan hidrolik çubuk olduğu ortaya çıktı.

‘Örneğin Berlin’deki bir fuarda yer alan yeni nesil Eurofighter Typhoon savaş uçağında da bu mekanizma kullanılmış.’

Teyit’in aktardığına göre ““Hold open rod” olarak bilinen bu metal, büyük ve ağır cisimlerin pencerelerini veya kapılarını tutmak için kullanılıyor. Çeşitli firmalar tarafından üretilen bu aparat genellikle askeri araçlar için güvenlik önlemi olarak kullanılıyor.”

Üreticilerden biri olan Orscheln Products’ın sitesinden alınan bilgilere göre ise “aparat uçak ve kara tipi askeri araçlar öncelikli olmak üzere çeşitli sabit yer ekipmanlarında güvenlik sağlamak için kullanılıyor.”

Sonuç olarak Erdoğan’ın bindiği uçak aslında henüz sadece bir prototip… Bu nedenle emniyet tedbiri için oluşabilecek kazaları önlemek adına “hidrolik çubuk” kullanılmış.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir