Seçim Öncesi Kapalıçarşı’ya Koşanların Gözdesi Altın Darphaneden Borsa’ya Geldi: Altın Sertifikası Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimlerden önce güvenli limana sığınmak isteyen yatırımcılar altına koştu. Dünyada Fed ile oynaklığı yükselen altın, ons altınla dalgalanırken, yurt içinde dolar/TL’nin de yükseliş trendiyle ılımlı bir yükseliş izliyor. Geçen haftalarda bu ortamda Çarşı’da açılan farkın üzerine bir de Borsa’da Darphane Altın Sertifikası dikkat çekince, hangi fiyatı izleyeceğimiz şaşırdık. Gram altın için bir resmi, bir serbest, bir de sertifika fiyatı oluştu. Dolar/TL’den alışık olduğumuz ‘çoklu evrenler’ altında yeni bir solucan deliği oluşturdu. Kısaca gelin bakalım bu altın sertifikası nedir, ne değildir?

Gram altın Merkez Bankası tarafında 1.281 TL, Kapalıçarşı’da 1.385 TL seviyelerinde ALTIN.S1 koduyla Kasım ayından bu yana işlem gören Darphane Altın Sertifikası ise 14,85 yani 1 gram 1.485 TL seviyesinde işlem görüyor.

21 Kasım 2022’de ilk işlem günü bu seviyeler Merkez Bankası’nda 1.041, Çarşı’da 1.055 ve ALTIN.S1’de 10,48 yani 1.048 liraydı. Son dönemde farklar açıldı. O halde önce altın sertifikası nedir? Sonrasında da neden rağbet gördü bakalım.

Altın sertifikasının ilk çıkış amaçlarından biri fiziki altın talebinin düşürülmesiydi.

Son yıllarda yüksek miktarlarda altın ithal eden Türkiye, cari açığını kapamak isterken bu bağlamda son aylarda ithalatı kıstı. Malum dışarıdan bir ürün alırken, dövizle ödeme yapmanız da gerektiğinden bu diğer yandan da döviz talebi oluşturuyordu. Bir miktar bunlar için destek olması önemliydi.

Son dönemde önce bankalarda, sonrasında Çarşı’da açılan alım satım farkı altın sertifikasında daha düşük olması nedeniyle ilgi çekerken, diğer yandan da 0,01 grama tekabül ettiğinden alım-satım konusunda birikime yönelik amaçlar için de uygun oluyor.

Yatırım hesaplarından hisse senedi benzeri alınıp satılabilen altın sertifikasında stopaj vergisi de bulunmuyor.

Saklama gibi bir sorunu bulunmayan Darphane Altın Sertifikası’nın istenildiği takdirde fiziki teslimat imkanının da bulunması dikkat çekiyor.

Mart ayından itibaren dönüşüm talebi alınırken, her yatırımcı için günlük fiziki dönüşüm tutarı en az 50 gr. ve üstü talepler için 10 gramın katlarında olacak şekilde 1 kiloya kadar olan talepler kabul ediliyor.

Fiziki altın almak isteyenler için de önceden bildirmek koşuluyla yukarıda bahsettiğimiz ağırlıklar arasında yatırım kurumlarından ya da kurye teslimatı mümkün oluyor.

Sizin altın sertifikanız var mı? Yatırım hesabınız varsa ve altın yatırımı yapıyorsanız, siz de inceleyebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir