Soylu’nun YSK’dan İstediği “Sandık Bilgisi” İçin Ret

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in İçişleri Bakanlığı’nın Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) paralel bir seçim takip sistemi kurduğu iddiasının ardından İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı’nın da (GAMER) dün YSK’dan yurt içi ve yurt dışı sandık bilgilerini istediği ortaya çıktı. CHP’nin YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, GAMER’in talebinin oy çokluğu ile reddedildiğini açıkladı.

Erkek, İçişleri Bakanlığı’nın YSK’ya paralel bir seçim takip sistemi kurduğunu iddia etmiş ve bu iddialarına ilişkin bir de video yayınlamıştı. Erkek, “Öyle bir tablo ile karşılaştık ki, bunu ilk kez bir seçimde yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı’nda paralel bir yapı kurulduğunu tespit ettik. İçişleri Bakanlığı, YSK’ya paralel bir seçim takip sistemi kurmuş” ifadesini kullanmıştı.

Oy çokluğuyla reddedildi

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, bu iddiaların ardından İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren GAMER tarafından da dün YSK’ya bilgi talebi başvurusu yapıldığı ortaya çıktı. GAMER’in YSK’dan yurt içi ve yurt dışında kurulan sandıkların bilgisini istediğini açıklayan CHP’nin YSK Temsilcisi Yakupoğlu, bu talebin aynı gün YSK tarafından oy çokluğuyla reddedildiğini söyledi.

Kaymakamlık da sonuç tutanaklarını istedi

14 Mayıs’a ilişkin sandık sonuç tutanaklarına yönelik bilgi talebinin de 1 Mayıs’ta Kiraz Kaymakamlığı tarafından Kiraz İlçe Seçim Kurulu’na yapıldığını kaydeden Yakupoğlu, bu talebin de oy birliği ile reddedildiğini söyledi.

Yakupoğlu, her iki karara ilişkin gerekçeli kararların henüz yazılmadığını da vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir